Kulové pumy

Kulové pumy 100mm

23. 10. 2012, 11:29

Blíží se zima a s ní spojené Vánoce a Nový rok, kterému přechází bujaré oslavy jimž dominuje především ohňostroj a šampaňské. Obloha plná světelných efektů je neodmyslitelně spjata s přivítáním nového roku či nějakou jinou slavnostní příležitostí.

Kulové pumy 100mm

Pokud už Vás nebaví vítat Nový rok jen s prskavkou v ruce a rozhodli jste se letos slavit skutečně ve velkém stylu, neváhejte nahlédnout do obchodu se zábavní pyrotechnikou. Trh nabízí široké spektrum techniky I. a II. třídy, která je volně prodejná ale i tak velmi efektivní. Nejžádanější pyrotechnika bývá ta nejbezpečnější, která nám ale zároveň nabídne co nejpůsobivější efekt.

Kulové pumy

Tento druh pyrotechniky patří k nejefektivnějším a nejžádanějším vůbec. Kulové pumy slouží totiž většinou k zakončení ohňostroje, jsou typickými svými pestrobarevnými pestrobarevnými obrazci, jimiž dovedou světelnou show k dokonalosti.

Části kulové pumy

Kulové pumy se zpravidla skládají z výmetové a efektové části.

Jádrem výmetové části je papírová válcová nádobka se střelným prachem. Tato část má většinou tvar koule. Do výmetníku se pak vkládá kulová puma, důležité je, aby byla výmetovou částí dolů. Na výmetnici se nachází rovněž zápalnice, jež slouží k vlastnímu zapálení pumy. Po zažehnutí se zahřeje náplň výmětové části pumy a dochází tak k výmetu efektové části. Na efektové části se nachází tzv. efektový kontejner, který se po zahřátí roztrhne a výsledkem jsou úžasné barevné efekty. Kulové pumy se pyšní obrovskou škálou různých efektů, z nichž nejznámější jsou pivoňky, palmy, chryzantény, létající ryby či dračí vejce.

Klady a zápory kulových pum

Největšími kladem této pyrotechniky je již zmiňovaná velká efektivnosti a obrovské množství různých barev a stylů. Nevýhodou kulových pum je především potřeba odpalovacího výmetníku, který navíc po odpálení musí vychladnout, čímž může vzniknout větší časová prodleva. Papírové výmetníky navíc většinou vydrží jen pár odpalů. Velmi obávané jsou pumy rovněž především proto, že při přebíjení může dojít k úrazu. Nejen proto spadají kulové pumy nad 100mm do 4. kategorie, jež není volně prodejná.

Zobrazení: 121571 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0