Kulové pumy

Pyrotechnika kulové pumy

23. 10. 2012, 11:27

Leckdo by chtěl hodně muziky za málo peněz, i pokud se to týká zábavní pyrotechniky. A nejlepší poměr ohňostroj/cena nabízí oblíbené kulové pumy. Jak velký efekt dokáže udělat jedna malá kulová puma, může být překvapivé.

Pyrotechnika kulové pumy

Kdo se v pyrotechnice nevyzná, často na Nový Rok překvapeně zírá na trubice s podstavcem, které po oslavách zůstávají, a přemýšlí, jaký zázrak se v nich skrýval. Nenapadne ho, že právě z takového moždíře někdo včera střílel kulové pumy, které na nebi dokážou vykouzlit ty nejroztodivnější kytice ohnivých květů.

Kde se berou ohňostroje

Nejspíš každý se jako malý domníval, že ty největší ohňostroje dělají ty největší rakety - tlusté jako pěst, s plastovou špicí a na špejli. A pak když je sám prvně odpaloval, byl asi zklamaný krátkým "prsk" a malou sprškou jisker, která po takové rachejtli zůstala. I pyrotechnika dokáže klamat tělem. Kdo by řekl, že v nenápadných kulových pumách se skrývají asi ty nejkrásnější ohnivé květy, jaké může člověk vykouzlit s volně prodejnou pyrotechnikou. Stačí vzít dodávaný moždíř, do něj správně vložit kulovou pumu, zapálit - a pak už se jen divit, kolik barevných květů se dokáže skrývat v takovém malém balení a jak vysoko doletí.

Kulové pumy a jak se v nich vyznat

Nejčastěji jsou v prodeji asi pumy o průměru 50 mm. Jistě je znáte, to jsou ty koule s plochou základnou, prodávané po osmi či šestnácti pod různými názvy. Kulové pumy o průměru 100 mm jsou asi druhou nejprodávanější velikostí. Takovéto pumy dokážou vyletět dvakrát tak vysoko, než jejich kamarádky o polovičním průměru, a jejich ohňostroj je také mnohem bohatší. Stomilimetrové pumy totiž mívají okolo stošedesáti světlic, zatímco ty padesátimilimetrové jen sedmdesát.Ale nemusíte si pořizovat jen jedny nebo druhé - když odpálíte oba druhy najednou (ale ne z jednoho moždíře!!!), získáte tak krásný dvouposchoďový efekt. Tak proč třeba nezkusit trochu experimentovat?

Zobrazení: 80446 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0